Разлика помеѓу преработките на „Компас“

Додадени 786 бајти ,  пред 8 години
Одбиена последната промена во текстот (од 77.29.89.235) и вратена ревизијата 2943402 на Addbot
(Одбиена последната промена во текстот (од 77.29.89.235) и вратена ревизијата 2943402 на Addbot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kompas Sofia.JPG|thumb|220px|Мал џебен компас.]]
 
'''Компас''' или '''магнетен компас''' или '''морнарски компас''' е навигациски инструмент за пронаоѓање на правецот споредено со земјиниот [[магнетен пол]]. Се состои од магнетизирана стрелка која се врти во според правецот на [[Земјино магнетно поле|земјиното магнетно поле]]. Лицето на компасот обично ги потенцира страните на светот — север, југ, исток и запад.
 
{{никулец}}
Компас е направа која ни служи да се орентираме во просторот на исток,запад,север и југ.
 
[[Категорија:Навигациска опрема|Компас]]
[[Категорија:Ориентација|Компас]]