Разлика помеѓу преработките на „Компас“

Одземени 786 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 88 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34735 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kompas Sofia.JPG|thumb|220px|Мал џебен компас.]]
 
'''Компас''' или '''магнетен компас''' или '''морнарски компас''' е навигациски инструмент за пронаоѓање на правецот споредено со земјиниот [[магнетен пол]]. Се состои од магнетизирана стрелка која се врти во според правецот на [[Земјино магнетно поле|земјиното магнетно поле]]. Лицето на компасот обично ги потенцира страните на светот — север, југ, исток и запад.
 
Компас е направа која ни служи да се орентираме во просторот на исток,запад,север и југ.
{{никулец}}
 
[[Категорија:Навигациска опрема|Компас]]
[[Категорија:Ориентација|Компас]]
Анонимен корисник