Студиски албум: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 30 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q208569 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Студиски албум''' е колекција на [[песна|песни]] снимени во [[студио]]. Студискиот албум содржи новосоздадени [[песна|песни]], или пак ремикс на некои претходно необјавени. Обично студиските сесии за изработка на ваков [[албум]] се однапред планирани, а [[време]]то што е потребно за негово изготвување може да биде од неколку [[ден]]а до една [[година]]. На студискиот албум може да се случи да се најде преработка на [[песна]] од друг [[музичар|изведувач]], што била честа пракса порано. Денес е доста зачестен обичајот да се повикува друг [[музичар]] како гостин на албумот, што не било случај на почетоците на сниманата [[музика]]. Студискиот албум не мора да биде објавен веднаш по неговото завршување, туку издавањето може да биде во некоја друга [[година]], или пак постхумно.
 
 
[[Категорија:Типови на албуми]]
[[Категорија:Медиумски формати]]