Житомирска Област: Разлика помеѓу преработките

Додадени 36 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 47 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q40637 (translate me))
сНема опис на уредувањето
| управител = Јуриј Павленко
}}
'''Житомирска област''' ([[Украински јазик|украински]]: Житомирська область) е една од 24-те области на [[Украина]]. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Taa е дел од историската област [[Полисија]]. Граничи со [[Виничка област (Украина)|Виничката]], [[Хмелничка област|Хмелничката]], [[Ровненска област|Ровненската]] и [[Киевска област|Киевската област]]. На север, Лвивската[[Лавовска област|Лавовската област]] граничи со [[Белорусија]]. Таа опфаќа површина од 29 832 км². Во областа има 1 588 села и 11 градови.
 
== Историја ==