Разлика помеѓу преработките на „Херсонска област“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Робот: Додава hy:Խերսոնի մարզ)
с
 
== Географија ==
Херсонска област има вкупна површина од 28.461 км<sup>2</sup>. На запад се граничи со [[Николаевска област|Николаевската област]], на север со [[Днепропетровска област|Днепропетровската област]], на југ со [[Автономна Република Крим|Автономната Републиката Крим]], а на исток со [[Запорошка област|Запорошката област]]. Во областа има 568 села и 9 градови. Најголемата река: [[ДњепарДнепар]], други значајни реки во областа се: [[Ингулец]].
 
== Демографија ==