Разлика помеѓу преработките на „Перо Ивановски“

Додадени 413 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
'''Перо Ивановски - Тиквар''' ({{роден во|Прилеп}}, {{роден на|28|април|1920}}) е македонски комунист, учесник во [[НОВ]].<ref>{{цитирана книга|last=Bunteski|first=Riste |title=Metodija S̆atorov--S̆arlo: politic̆ki stavovi|publisher=Društvo za nauka i umetnost|date=1996}}</ref> Бил еден од [[Список на делегати на Првото заседание на АСНОМ|учесницитеучесник]] на [[АСНОМ#Прво заседание на АСНОМ|Првото заседание]] на [[АСНОМ]].
 
==Биографија==
 
Ивановски е роден [[1920]] година во [[Прилеп]]. КакоУште како млад кожарски, па потоа и тутунарски работник ја почувствувал експлоатацијата и се вклучил во револуционерните раздвижувања на работништвото во [[Кралство Југославија|кралска Југославија]]. УштеВо како[[1936]] младгодина кожарски,станал пачлен потоана и[[СКОЈ]], тутунарскиа работникво најдобро[[1938]] ја почувствувал експлоатацијатагодина на српската власт кон обесправениот македонски народ[[КПЈ]]. По [[1938]] година станал секретар на МКМесниот комитет на [[КПЈ]] за Прилеп. Од септември [[Прилеп1940]], адо во текот наавгуст [[19401941]] игодина член ие организационенорганизациски секретар на ПК КПЈ за Македонија. Тој бил и делегат на Петтата земска конференција на КПЈ во октомври 1940 година. Во [[1940]] е сменет од ПК од страна на [[Методија Шаторов - Шарло]], но кон крајот на истата година бил вклучен е во работата на МК КПЈ за [[Скопје]], а набргу по расчистувањето со Шарло врши должности и во МК на ПШ на НОВ и ПОЈ за Македонија. Во април [[1942]] Ивановски е уапсен од бугарската агентура и осуден на 15 години робија. Во јули [[1944]] година врши бегство од затворот „Идризово“ и веднаш се приклучува во Третата кумановска бригада. Потоа е политички комесар на 11 бригада, па на 42 бригада завршно со 48 дивизија на НОВ и ПОМ.<ref>{{цитирана книга|title=Zbornik dokumenata i podataka o narodno-oslobodilačkom ratu jugoslovenskih naroda: knj. 1-[4 ]. Borbe u Makedoniji 1941-[1944|publisher=Vojno-istoriski institut Jugoslovenske armije|date=1954}}</ref> Пишувал за органот на [[НОФ]] за [[Македонија]], „[[Илинденски пат]]“.
 
По Ослободувањето работел во [[ОЗНА]], а потоа раководел крупни стопански организации (директор
на ФАС „11 Октомври“ и на Железарницата во Скопје).<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 590 стр.</ref>
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1505&stID=17568&pR=21 „По бегството од затвор станав член на АСНОМ“], интервју на Ивановски за Утрински Весник
* [http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14772637,00.html „20 години независност- период на стагнација“], интервју на Ивановски за Радио Дојче веле
 
6.391

уредување