Мате Грујовски: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
==Биографија==
Грујовски е роден на [[18 март]] [[1932]] година во [[Лазарополе]], а со народната уметност се задоил уште од најраната младост. По дипломирањето на Уметничката академија во [[Белград]], во [[1964]] година се вработил во Музичката продукција на тогашното [[Радио Скопје]], најпрвин како музички соработник, за подоцна да биде именуван за уредник и музички продуцент за народна музика, позиција на која беше сè до пензионирањето во [[1996]] година. ГријовскиГрујовски бил еден од најзначајните двигатели на концертната и фестивалската дејност во Македонија со чиј удел биле поставени темелите на многу културно-уметнички манифестации во Македонија. Починал ненадејно во [[Скопје]] на [[14 март]] [[2013]] година.<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://www.komunikacija.mk/pochina-mate-grujovski/|title=Почина Мате Грујовски|date=МАРТ 15, 2013 09:20|publisher=Комуникација|language=македонски|accessdate=2013-03-16}}</ref>