Разлика помеѓу преработките на „Воин Поповиќ-Вук“

Додадени 24 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Таму го довршил основното училиште и шести клас гимназија. Потоа завршил воена академија.
 
На 3. 11.ноември 1901. година бил унапреден во подпоручник и поставен на должноста командиркомандант на вод во XI пешадиски полк ''Караѓорѓе'' во Крагуевац.
 
По навлегувањето на првите српски чети се вклучил во [[Српски комитет на четничката акција|Српскиот комитет на четничката акција]]. Во [[пролет]]а [[1905]] година во [[Македонија|Макеоднија]] навлегол со четата на Борка Паштровиќ.
Неговото тело било закопано на српските војнички гробишта на Зејтинлик, а во [[септември]] [[1923]] година биле пренесени на Новите гробишта во [[Белград]]. Војводата Вук има свој споменик во Белград и Ниш.
 
Вук бил неколкупати одликуван.: Орденорден Караѓорѓева„Караѓорѓева sвездаsвезда“ со мачеви од III редаред, ЗлатнаЗлатен медалјамедал за храброст, МедалјаМедал на крал Петар I, руски ореден Св„Св. СтаниславСтанислав“ од трет ред, а носител е и на франсускиотфранцускиот воен„Воен крсткрст“ на корпусниотКорпусниот ред.
 
== Извори ==
*[http://hammer.prohosting.com/~srpstvo/Sadrzaj.html#12 Четници војводе Војина Поповића]
*[http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=16&status=jedna&datum=2009-03-27&feljton=5509 "Јунаци Кајмакчалана"], Новица Пешић, ''Вечерње новости'', фељтон, 2006.
 
[[Категорија:Војводи на Српскиот комитет на четничката акција]]
[[Категорија:Македонски Срби]]
 
[[bg:Войн Попович]]
[[sh:Vojin Popović]]
[[sr:Војин Поповић]]
 
[[Категорија:Војводи на Српскиот комитет на четничката акција]]
[[Категорија:Македонски Срби]]