Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Додадени 63 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| website = [http://www.metallica.com Официјален веб-сајт на Металика]
}}
'''Клифорд Ли Бартон''' ([[англиски]]: ''Clifford Lee Burton'') ({{роден на|10|февруари|1962}}, {{роден во|САД}} - {{починал на|26|септември|1986}}, {{починал во|Шведска}}) беше [[американски]] [[музичар]], а воедно и [[бас гитара|басист]] на [[хеви метал]] бендот [[Металика]]. На групата им се придружил во 1982 година и дал свој придонес во првите три албуми на Металика, кои се сметаат за класици на [[треш метал]] музиката. Бартон беше познат по неговите виртуозни настапи во живо и по тоа што ја внесуваше неопходната ритмика и мелодија во нивните песни. Починал на [[27 септември]] 1986 год, во [[сообраќај]]на несреќа за време на турнејата низ [[Шведска]]. Постхумно му беше доделено место во ''Рокенрол куќата на славните'' како дел од [[Металика]] на [[4 април]], 2009 година.
 
== Детство и рана младост ==
 
==== Металика по неговата смрт ====
По овој настан, [[Металика]] не можеше да се смета за бенд. Едно време тие дури и помислуваа да прекинат со музиката. На крајот, сепак одлучија да не се откажуваат и да ја исполнат желбата на нивниот довчерашен басист за светска доминација на [[Металика]]. Во едно интервју [[Кирк Хамет]] изјавил: <blockquote>''По несреќата секој од нас самостојно одлучи сета наталожена фрустрација и гнев да ги исфрлиме на сцената, каде и впрочем им е местото. Најлошото нешто што можевме да го направиме е да престанеме со свирки и да кукаме во празно. Колку повеќе би мислеле на таа работа, толку подлабоко би тонеле во меланхолија и патетичност. Би било нефер кон самиот Клиф да застанеме кога сме дотуркале толку далеку. И кога би бил жив и поради некоја причина не би можел да свири, пак би не бодрел да одиме до крај'', велат од [[Металика]].</blockquote>
{{Цитат|'''''По несреќата секој од нас самостојно одлучи сета наталожена фрустрација и гнев да ги исфрлиме на сцената, каде и впрочем им е местото. Најлошото нешто што можевме да го направиме е да престанеме со свирки и да кукаме во празно. Колку повеќе би мислеле на таа работа, толку подлабоко би тонеле во меланхолија и патетичност. Би било нефер кон самиот Клиф да застанеме кога сме дотуркале толку далеку. И кога би бил жив и поради некоја причина не би можел да свири, пак би нѐ бодрел да одиме до крај.'''''|велат од [[Металика]]}}
 
== Дискографија ==