Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Додаден 91 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| website = [http://www.metallica.com Официјален веб-сајт на Металика]
}}
'''Клифорд Ли Бартон''' ([[англиски]]: ''Clifford Lee Burton'') ({{роден на|10|февруари|1962}} - {{починал на|26|септември|1986}}) беше [[американски]] [[музичар]], а воедно и [[бас гитара|басист]] на [[хеви метал]] бендот [[Металика]]. На групата им се придружил во 1982 година и дал свој придонес во првите три албуми на Металика, кои се сметаат за класици на [[треш метал]] музиката. Бартон беше познат по неговите виртуозни настапи во живо и по тоа што и ја давашевнесуваше неопходната ритмика и мелодија наво нивните песни. Починал на [[27 септември]] 1986 год, во [[сообраќај]]на несреќа за време на турнејата низ [[Шведска]]. Постхумно му беше доделено место во ''Рокенрол куќата на славните'' како дел од [[Металика]] на [[4 април]], 2009 година.
 
== Детство и рана младост ==