Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Одземени 6 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| death_place = близу [[Дорарп]], [[Лингби]], [[Шведска]]
| instrument = [[Бас гитара]], [[пијано]], [[гитара]], [[Пеење|вокал]]
| genre = [[трешТреш метал]], [[спид метал]], [[Heavy metal music|хеви метал]]
| occupation = [[музичар]], [[композитор]]
| years_active = 1979–1986
| website = [http://www.metallica.com Официјален веб-сајт на Металика]
}}
'''Клифорд Ли Бартон''' ([[англиски]]: ''Clifford Lee Burton'') (1962-1986) беше [[американски]] [[музичар]], а воедно и [[бас гитара|басист]] на [[хеви метал]] бендот [[Металика]]. На групата им се придружил во 1982 година и дал свој придонес во првите три [[албум]]иалбуми на [[Металика]], кои се сметаат за класици на [[треш метал]] музиката. Бартон беше познат по неговите виртуозни настапи во живо и по тоа што и ја даваше неопходната ритмика и мелодија на нивните песни. Починал на [[27 [[септември]] 1986 год, во [[сообраќај]]на несреќа за време на турнејата низ [[Шведска]]. Постхумно му беше доделено место во ''Rock And Roll''Рокенрол куќата на славните'' како дел од [[Металика]] на 4 [[4 април]], 2009 година.
 
== Детство и рана младост ==
Клиф Бартон е роден на [[10 февруари]], 1962 година во [[Тенеси]], [[САД]], како најмлад син на Џен и Реј Бартон. Имал постар брат Скот и сестра Кони. Како ученик во средно училиште играл [[бејзбол]] за школскиот тим и го освоил првото место на локалниот натпревар со другите училишта. По завршување на средното образование, станал член на бендот [[Траума (музичка група)|Траума]]. И покрај гламурот и театралноста на останатите членови при нивните свирки во живо, Бартон бил забележлив по неговото ритмичко удирање со глава и долгата црвена коса. Со овој бенд снимил и една демо снимка, но таму се успеал да го докаже својот раскошен талент за музицирање.<ref>[http://www.metallicaworld.co.uk/Cliff%20Burton.htm, Metallica World ''Биографија на Клиф Бартон'']</ref>
<ref>[http://www.metallicaworld.co.uk/Cliff%20Burton.htm, Metallica World ''Биографија на Клиф Бартон'']</ref>
 
== Кариерата со Металика ==