Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Додадени 83 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| birth_name = Клифорд Ли Бартон
| birth_date = {{Birth date|mf=yes|1962|2|10|mf=y}}
| birth_place = [[Castro Valley, Callifornia|Кастро Вали (Kalifornija)]], [[КалифорнијаСАД]], САД
| death_date = {{Death date and age|mf=yes|1986|9|27|1962|2|10}}
| death_place = близу [[Дорарп]], [[Лингби]], [[Шведска]]
| instrument = [[Bass guitar|Бас гитара]], [[пијано]], [[гитара]], [[SingingПеење|вокал]]
| genre = [[треш метал]], [[спид метал]], [[Heavy metal music|хеви метал]]
| occupation = [[музичар]], [[композитор]]
| years_active = 1979–1986
| label = [[MegaforceМегафорс RecordsРекордс|MegaforceМегафорс]], [[ElektraЕлектра RecordsРекордс|ElektraЕлектра]]
| associated_acts = [[MetallicaМеталика]], Agents of Misfortune, [[EZ-StreetИзи Стрит]], [[TraumaТраума (bandмузичка група)|TraumaТраума]]
| website = [http://www.metallica.com Официјален веб-сајт на Металика]
}}
 
== Детство и рана младост ==
Клиф Бартон е роден на 10 [[10 февруари]], 1962 година во [[Тенеси]], [[САД]], како најмлад син на Џен и Реј Бартон. Имал постар брат Скот и сестра Кони. Како ученик во средно училиште играл [[бејзбол]] за школскиот тим и го освоил првото место на локалниот натпревар со другите училишта. По завршување на средното образование, станал член на бендот [[Траума (музичка група)|Траума]]. И покрај гламурот и театралноста на останатите членови при нивните свирки во живо, Бартон бил забележлив по неговото ритмичко удирање со глава и долгата црвена коса. Со овој бенд снимил и една демо снимка, но таму се успеал да го докаже својот раскошен талент за музицирање.
<ref>Metallica World ''"Биографија на Клиф Бартон"''[http://www.metallicaworld.co.uk/Cliff%20Burton.htm, Metallica World ''Биографија на Клиф Бартон'']</ref>
 
== Кариерата со Металика ==
 
==== Примање во групата ====
Не помина долго време додека младите основачи на [[Металика]] го насетија неговиот голем музички потенцијал. Тапанарот [[Ларс Улрих]] и вокалот и гитарист [[Џејмс Хетфилд]] присуствувале на еден настап на [[Траума (музичка група)|Траума]] во живо, каде биле позитивно изненадени од неверојатното бас-соло во изведба на Бартон. По ова, тие го контактирале и му го понудиле испразнетото место на басист, каде претходно свирел [[Рон МекГовни]]. Бартон прифатил, но под услов целиот бенд [[Металика]] да се преселат во [[Сан Франциско]]. Поради големата желба да го имаат Бартон во составот, групата се согласила.
 
==== Првите денови во бендот ====
Неговото доаѓање во [[Металика]] донеседонело позитивни вибрации помеѓу неговите колеги. Неговото брилијантни изведби се одликуваа со многу емоционалност и префинетост. Бас-солажите кои ги свиреше претставуваа мешавина од [[џез]] и психоделични мелодии. Добар пример за ова тврдење е песната „[[(Anesthesia) Pulling Teeth]]“ од деби албумот ''[[Kill 'Em All]]''. <ref>Metal Asylum ''"Биографија на Клиф Бартон"''[http://www.metal-asylum.org/muzac/burton.html, Metal Asylum; ''Биографија на Клиф Бартон'']</ref>
Освен што свирел, тој исто така активно учествувал во компонирањето песни за вториот [[албум]] на групата, насловен како ''[[Ride the Lightning]]''. Напишал [[музика]] за шест од осумте песни на [[албум]]от, од кои највпечатлива е иснтрументалната композиција „[[The Call Of Ktulu]]“, каде [[бас гитара]]та е ставена во водечка улога пред другите две електрични гитари.
 
==== Докажување во хеви-метал заедницата ====
1986 година беше одбележана со излегувањето на култниот [[треш метал]] албум ''[[Master of Puppets]]'', каде перформансот на Бартон бил трејдмаркобележје на ова парче [[музика]]. Песната „[[Orion]]“ ќе остане запомнета по неговото маестрално бас-соло, кое се смета за едно од најдобрите во модерната [[музика]]. По издавањето на ова [[ЦД]], [[Металика]] заминале на турнеја низ [[САД]] заедно со рокерот [[Ози Озборн]]. Откако успешно ја одработиле нивната најголема концертна турнеја дотогаш, групата за првпат заминува во посета на [[Европа]]. На 26 септември [[Металика]] одржа концерт за паметење во [[Стокхолм]], [[Шведска]], каде [[Џејмс Хетфилд]] првпат свирел на гитара по тешките претрпени изгореници на [[рака]]та, а Бартон имал одлична вечер на басот. Се чинеше дека ништо не може да им застане на [[Металика]] на патот кон ѕвездите.
 
== Трагичната смрт ==
 
==== Сообраќајната несреќа ====
Групата беше на пат помеѓу [[Стокхолм]] и [[Копенхаген]], за да настапи на 27 септември во [[Данска]]. Членовите на бендот влечеле карти за тоа кој каде ќе спие во автовусотавтобусот. Бартон извлекол единица лист и го одбрал местото на [[Кирк Хамет]]. Во раните утрински часови возачот на автобусот загубил контрола врз возилото и излетал од патот. [[Автобус]]от се превртел неколку пати и конечно застанал превртен на онаа страна каде бил Бартон. [[Полиција]]та брзо реагирала, но кога со дигалка го кренале [[автобус]]отавтобусот, Бартон веќе бил мртов. Телото било пренесено во [[САД]] и кремирано, а малку подоцна и погребано.
 
==== Металика по неговата смрт ====
По овој настан, [[Металика]] не можеше да се смета за бенд. Едно време тие дури и помислуваа да прекинат со музиката. На крајот, сепак одлучија да не се откажуваат и да ја исполнат желбата на нивниот довчерашен басист за светска доминација на [[Металика]]. Во едно интервју [[Кирк Хамет]] ќе речеизјавил: <blockquote>''По несреќата секој од нас самостојно одлучи сета наталожена фрустрација и гнев да ги исфрлиме на сцената, каде и впрочем им е местото. Најлошото нешто што можевме да го направиме е да престанеме со свирки и да кукаме во празно. Колку повеќе би мислеле на таа работа, толку подлабоко би тонеле во меланхолија и патетичност. Би било нефер кон самиот Клиф да застанеме кога сме дотуркале волкутолку далеку. И кога би бил жив и поради некоја причина не би можел да свири, пак би не бодрел да одиме до крај'', велат од [[Металика]].</blockquote>
 
== Дискографија ==