Харалампие Поленаковиќ: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
Нема опис на уредувањето
'''Харалампие Поленаковиќ''' ([[Гостивар]], [[30.01. јануари]] [[1909]] - [[Скопје]], [[15.02. февруари]] [[1984]]) е еден од основоположниците на историјата на македонската литература, долгогодишен професор на Филолошкиот факултет во Скопје и еден од првите членови на [[МАНУ]].
 
[[Категорија: Македонци|Поленаковиќ Харалампие]]
6.555

уредувања