Антанта: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
#Големите империјалистиички стремежи на Германија за создавање на силна и моќна држава,со моќна морнарица што претставувало закана за Британија.
 
Во [[1907]] година е склучена спогодба помеѓу Обединетото Кралство и Русија со цел да се контролира состојбата во [[Персија]],[[АвханистанАвганистан]] и [[Тибет]],бидејќи Германија веќе имала империјалистички стремежи на овој дел од светот.
 
==[[Француска трета република|Француската трета република]]==