Аорта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 74 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с (Нова страница: Аортата е најголемата артерија во човечкото тело. Излегува од левата срцева комора и гранејќ...)
 
сНема опис на уредувањето
{{Ана-никулец}}
Аортата е најголемата артерија во човечкото тело. Излегува од левата срцева комора и гранејќи се на повеќе артерии носи оксидирана крв низ целото тело. Најпрвин оди нагоре, формира аортен лак, се спушта во градната празнина како градна аорта и стомачната празнина како стомачна аорта.
[[Слика:Diagram of the human heart (cropped).svg|left|250px]]
 
[[ar:أبهر (شريان)]]
[[ast:Aorta]]
[[lt:Aorta]]
[[hu:Aorta]]
[[mk:Аорта]]
[[ms:Aorta]]
[[nl:Aorta]]