Разлика помеѓу преработките на „Ерфурт“

Додадени 3.058 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.6) (Робот: Додава gl:Erfurt)
{{Infobox German location
|Name = Ерфурт
|Art = градStadt
|image_photo = Dom und Severikirche in Erfurt.JPG
|image_caption = МариендомКатедралата и Северикирхе во Ерфурт
|image_flag = Flagge der kreisfreien Stadt Erfurt laut Hauptsatzung.svg
|Wappen = Wappen Erfurt.svg
|lat_deg = 50 | lat_min = 59 | lat_sec = 0
|lon_deglat_deg = 1150 | lon_minlat_min = 259 | lon_seclat_sec = 0
|lon_deg = 11 | lon_min = 2 | lon_sec = 0
|Lageplan =
|Lageplan = Thuringia EF.svg
|Lageplanbeschreibung =
|Lageplanbeschreibung= Местоположба на градот Ерфурт во Тирингија
|Bundesland = Thuringia
|Landkreis = [[Урбани окрузи во Германија|урбан]]
|Landkreis = урбан
|Höhe = 200
|Fläche = 269.17
|Einwohner = 202929
|Stand = 2007-12-31
|pop_ref = <ref>{{цитирана веб страница |author=Тириншко биро за статистика |url=http://www.tls.thueringen.de/seite.asp?aktiv=dat01&startbei=datenbank/default2.asp |title=Население на Тирингија по окрузи |language=германски |accessdate=2007-04-25}}</ref>
|PLZ = 99001-99198
|Vorwahl = 0361
|Kfz = EF
|Kfz = EF
|Gemeindeschlüssel = 16 0 51 000
|NUTS = <!-- NUTS value: DEXXX - WILL NOT BE DISPLAYED --> =
|LOCODE = DEERF
|Gliederung = 53 окрузи
|Website = [http://www.erfurt.de/ef/en/ www.erfurt.de/ef/en] {{en icon}}
|Bürgermeister = [[Андреас Баузевајн]]
|Bürgermeistertitel = Oberbürgermeister
|Partei = SPD
|Parteiruling_party1 = [[Социјалдемократска партија на Германија|СПДSPD]]
|ruling_party1 = <!-- Leading political party currently in power - give abbreviations -->
|ruling_party2 = <!--[[Левица 2nd ruling political party - give abbreviations -->(Германија)|Левица]]
|ruling_party3 = <!--[[Сојуз 3rd ruling political party - give abbreviations -->’90/Зелени|Зелени]]
|year = <!-- Year founded (not "year of first recorded mention") -->
|year_of_first_mention = 742
|year_of_city_status = 1120
}}
 
'''Ерфурт''' ([[германски јазик{{lang-de|германски]]: ''Erfurt''}}<ref>{{cite book | last1 = Манголд | first1 = Макс | title = Речник за изговарање | chapter = Ерфурт | publisher = Дуден Ферлаг | year = 2005 | location = Манхајм, Лајпциг, Виена, Цирих | pages = 311 | url = http://www.duden.de | accessdate = 2011-06-22 јуни 2011| isbn = 978-3-411-04066-7}}</ref>) е [[главен град]] на [[Тирингија]] и е поголемеден град,од којпоголемите еградови најблискублиску до географскиот центар на [[Германија]], лоцирансместен на 100 километри југозападнајугозападно од [[Лајпциг]], 150 километри северно од [[Нирнберг]] и 180 километри југоисточно од [[Хановер]]. Заедно со соседните градови [[Аеродром Ерфурт/Вајмар|Аеродромот]] вои Ерфурт[[Јена]] можеја дасоздава сесредишната стигнеметрополитенска област на Тирингија со авионнад прекуполовина [[Минхен]]милион жители. ТојПознати лежиинституции во јужниотЕрфурт делсе одСојузниот Тириншкиотсуд басенза труд на Германија, воУниверзитетот рамкитеЕрфурт наи широкатаВисоката долинашкола наЕрфурт, рекатакако и Римокатоличната бискупија Ерфурт со [[ГераЕрфуртска (река)катедрала|ГераЕрфуртската катедрала]] како една од главните знаменитости. Други познати згради се Кремербрике (''Krämerbrücke''), притокамост нацелосно покриен со градби и [[УнштрутЕрфуртска синагога|најстарата синагога]]., Накоја југсè уште постои во Европа, изградена во 11 век. Средновековниот центар на градот есе опкруженсостои од пошумениот ридстари [[Национален парк Штајгервалд|Штајгервалдфахверк]] куќи и околу 25 готски цркви.
 
Ерфурт бил прв пат споменат во 742, кога Свети Бонифациј ја основал Бискупијата. Иако политички градот не припаѓал на една од тирингиските држави, брзо станал економски центар на регионот. До времето на Наполеон бил дел од Електоратот Мајнц, а потоа припаѓал на [[Прусија]] до 1945. Универзитетот бил основан во 1392, затворен во 1816 и повторно основан по повторното обединување на Германија во 1994. Кога бил отворен бил трет универзитет во Германија, но некои документи посочуваат дека постоел од 1379 и поради помеѓу историчарите се води дебата дали универзитетот е најстар во Германија. [[Мартин Лутер]] бил најпознат студент на универзитетот.
 
Економијата на градот се состои од администрацијата, услугите и индустријата за микроелектроника. Поради средишната положба во Германија, Ерфурт станал важно место за логистика во Германија и Средна Европа во текот на последниве години. Друга традиционална стопанска гранка е [[хортикултура]]та. Ерфурт го поседува вториот најголем саем (по Лајпциг) во источна Германија и е важен јазол во железничкиот и патниот сообраќај. Јавниот телевизиски канал за деца ''KiKa'' е сместен во Ерфурт.
 
Градот се наоѓа во јужниот дел на Тирингискиот басен, во рамките на долината на реката [[Гера (река)|Гера]].
 
== Историја ==