Разлика помеѓу преработките на „Нахија“

Одземени 75 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Нахија''' ([[арапски]]: ناحية, [[турски]]: nahiye) е најмала територијална единица во [[Отоманската империја]], нешто како денешните [[општина|општини]]. Нахија до ден денес постои како административно-управна единица во [[Сирија]], [[Јордан]], [[Египет]] и [[Ирак]]., Нахијаа истотакапорано постоешепостоела и во [[Кралство Црна Гора|Кралството Црна Гора]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Нахија''' ([[арапски]]: ناحية, [[турски]]: nahiye) е најмала територијална единица во Отоманската империја нешто како денешните [[општина|општини]]. Нахија до ден денес постои како административно-управна единица во [[Сирија]], [[Јордан]], [[Египет]] и [[Ирак]]. Нахија истотака постоеше и во [[Кралство Црна Гора|Кралството Црна Гора]].
 
Една [[каза]] обично била поделена на повеќе [[нахија|'''нахии]]''', чиј управител се нарекувал [[мудир]]. Вообичаено, секоја каза имала по десетици села, групирани околу една поголема [[населба]] или [[град]]. Неколку нахии сочинуваат кадилук (qadaa) или [[минтака|минтак (mintaqah)]].
 
[[Категорија:Арапски зборови]]