Ө: Разлика помеѓу преработките

Одземени 310 бајти ,  пред 9 години
с
Bot: Migrating 25 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q138630 (translate me)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.3) (Робот: Брише pl:Ө)
с (Bot: Migrating 25 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q138630 (translate me))
'''Буквата Ө''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користат [[башкирски јазик]] [[калмички јазик]] [[казашки јазик]] [[киргиски јазик]] [[монголски јазик]] [[јакутски јазик]] и [[бурјатски јазик]] . Буквата потекнува од кириличната буква О со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /œ/.
{{Никулец за кирилична буква}}
 
[[ba:Ө (кирил хәрефе)]]
[[bg:Ө]]
[[br:Ө (lizherenn)]]
[[cs:Ө]]
[[de:Ө]]
[[et:Ө]]
[[en:Oe (Cyrillic)]]
[[es:Ө]]
[[fr:Ө]]
[[xal:Ө үзг]]
[[ko:Ө]]
[[it:Ө]]
[[he:Ө]]
[[ja:Ө]]
[[no:Ө]]
[[mhr:Ө]]
[[pt:Ө]]
[[ru:Ө]]
[[sk:Ө]]
[[fi:Ө]]
[[sv:Ө]]
[[tt:Ө]]
[[udm:Ө]]
[[uk:Ө]]
[[zh:Ө]]