Разлика помеѓу преработките на „Западен Брег“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Западниот Брег''', нарекуван и '''Јудеја и Самарија''', е територија на [[Близок Исток|Блискиот Исток]] на западниот брег на реката [[Јордан (река)|Јордан]].
 
По распаѓањето на [[Отоманска империја|Османлиската Империја]], оваа територија станува дел од [[Британски Мандат Палестина|Британскиот Мандат Палестина]]. По [[Арапско-израелска војна од 1948 година|Арапско-израелската војна од 1948 година]], Западниот Брег е освоен и припоен од страна на [[Јордан]]. Територијата останува под јорданска власт до [[1967]] година, кога во текот на [[Шест-дневнаШестдневна војна|Шест-дневнатаШестдневната војна]], [[Израел]] го освојува Западниот Брег. Со исклучок на [[Источен Ерусалим]], Западниот Брег не е припоен од страна на Израел.
 
== Управување со Западниот Брег ==