Разлика помеѓу преработките на „Западен Брег“

Одземени 8 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Западниот Брег''', нарекуван и '''Јудеја и Самарија''', е територија на [[Близок Исток|Блискиот Исток]] на западниот брег на реката [[Јордан (река)|Јордан]].
 
По распаѓањето на [[Отоманска империја|Османлиската Империја]], оваа територија станува дел од [[Британски Мандат Палестина|Британскиот Мандат Палестина]]. По [[Арапско-израелска војна од 1948 година|Арапско-израелската војна од 1948 година]], Западниот Брег е освоен и анектиранприпоен од страна на [[Јордан]]. Територијата останува под јорданска власт до [[1967]] година, кога во текот на [[Шест-дневна војна|Шест-дневната војна]], [[Израел]] го освојува Западниот Брег. Со исклучок на [[Источен Ерусалим]], Западниот Брег не е анектиранприпоен од страна на Израел.
 
== Управување со Западниот Брег ==
 
== Демографија ==
Според проценките на Палестинското Биро за статистика, на крајот од [[2006]] година во Западниот Брег (вклучувајќи го и Источен Ерусалим) живеат околу 2,5 милиони [[Палестинци]]. На Западниот Брег има и преку 260.000 израелски доселеници, како и околу 185,.000 доселеници што живеат во анектираниотприпоениот [[Источен Ерусалим]].
 
== Поврзано ==