Разлика помеѓу преработките на „Западен Брег“

Одземен 71 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 82 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q36678 (translate me))
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Западниот Брег''', нарекуван и '''Јудеја и Самарија''', е територија на [[Близок Исток|Блискиот Исток]] на западниот брег на реката [[Јордан (река)|Јордан]].
 
== Управување со Западниот Брег ==
 
Според [[Договор од Осло|Договорот од Осло]] од [[1993]] година, конечниот статус на Западниот Брег треба да биде предмет на иден договор помеѓу Израел и палестинската страна. Според привремениот договор, Изреал ги повлече своите воени сили од одедени делови од Западниот Брег, кој тогаш беше поделен на три области:
 
* Земја контролирана и управувана од Палестинците (Област А)
Според проценките на Палестинското Биро за Статистика, на крајот од [[2006]] година во Западниот Брег (вклучувајќи го и Источен Ерусалим) живеат околу 2,5 милиони [[Палестинци]]. На Западниот Брег има и преку 260,000 израелски доселеници, како и околу 185,000 доселеници што живеат во анектираниот Источен Ерусалим.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Појас Газа]]
* [[Административна поделба на Палестина]]
* [[Палестина (автономни територии)|Палестински територии]]
* [[Палестинска Самоуправа|Палестинска самоуправа]]
* [[Палестинска ослободителна организација]]
* [[Израел]]
 
{{Никулец од областа на географијата}}