Герард Меркатор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 47 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q6353 (translate me))
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:mercator.jpg|thumb|right|200px|Герард Меркатор]]
'''Герард Меркатор''' ([[5 март]] [[1512]] - [[2 декември]] [[1594]]) бил [[Фламанци|фламански]] [[картограф]]. Роден е во [[Рупелмонд]] во источна [[Фландрија]]. Од [[1552]] живеел во [[Дуизбург]]. Познат е како првиот човек којшто го има претставено светот на [[географска карта]].
 
== Биографија и работа ==