Кашмир: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Kashmir region 2004.jpg|мини|десно|350п300п|Политичка карта на Кашмир со планинскиот венец Пир Панџал и Кашмирската Долина.]]
[[Податотека:Nanga parbat, Pakistan by gul791.jpg|мини|десно|[[Нанга Парбат]], значајна планина во кашмирската покраина [[Гилгил–Балтистан]], Пакистан.]]
'''Кашмир''' ({{lang-ks|کٔشِیر / कॅशीर}}; {{lang-ur|{{nastaliq|ur|کشمیر}}}}; {{lang-ug|كەشمىر}}; {{lang-scl|کشمیر}}) е северозападниот дел на на [[Индискиот Полуостров]]. Се до средината на [[XIX век]] поимот Кашмир се користел за долината што се наоѓа помеѓу Хималаите и Пир Панџал појасот, од тогаш се користи како за поголема територија одколку што е денешната држава Џаму и Кашмир во [[Индија]] ги содржи долината, Џаму и Ладак, пакистанската административна провинција Северни Територии и Азад Кашмир, и кинескиот административен регион Аксај Чин.