Кашмир: Разлика помеѓу преработките

Додадени 326 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Kashmir region 2004.jpg|мини|десно|350п|Политичка карта на Кашмир со планинскиот венец Пир Панџал и Кашмирската Долина.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Nanga parbat, Pakistan by gul791.jpg|мини|десно|[[Нанга Парбат]], значајна планина во кашмирската покраина [[Гилгил–Балтистан]], Пакистан.]]
'''Кашмир''' или({{lang-ks|کٔشِیر ([[Балти]]:/ کشمیرकॅशीर}}; [[Догри]]: कश्मीर, [[потохари]]: {{lang-ur|{{nastaliq|ur|کشمیر}}}}; [[кашмирски]]: कॅशीर, کٔشِیر{{lang-ug|كەشمىر}}; [[ладаки]]: ཀཤམིར; [[шина]]: {{lang-scl|کشمیر; [[ујгурски]]: كھسىمڭر}}) е северозападниот дел на на [[Индискиот полуостровПолуостров]]. Се до средината на [[19XIX век]] терминотпоимот Кашмир се користел за долината што се наоѓа помеѓу Хималаите и Пир Панџал појасот, од тогаш се користи како за поголема територија одколку што е денешната држава Џаму и Кашмир во [[Индија]] ги содржи долината, Џаму и Ладак, пакистанската административна провинција Северни Територии и Азад Кашмир, и кинескиот административен регион Аксај Чин.
Во првата половина на првиот милениум, Кашмир станал главен центар на Хиндуизмот и подоцна на Будизмот а подоцна во 19 век се развил и Кашмирскиот Шаивизам. Во 1349 година Шахот Мирза станал прв муслимански лидер во Кашмир. Во наредните 5 века Кашмир има Мислимански морнарси, кои владееле се до 1751 година. Моментално Кашмирскиот регион е владеен од три држави: Индија, Кина и Пакистан.
 
Во првата половина на првиот милениум, Кашмир станал главен центар на Хиндуизмот[[хиндуизмот]] и подоцна на Будизмот[[будизмот]] а подоцна во 19XIX век се развил и Кашмирскиот Шаивизам. Во 1349 година Шахот Мирза станал прв муслимански[[муслиман]]ски лидервладетел во Кашмир. Во наредните 5пет века Кашмир има Мислиманскимуслимански морнарси, кои владееле се до 1751 година. Моментално Кашмирскиоткашмирскиот регион е владеенподелен одна три држави: [[Индија]], [[Кина]] и [[Пакистан]].