Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (2004)“

нема опис на уредувањето
(Одбиена првата промена во текстот (од 77.29.105.210), извршена по ревизијата 2932299 на Addbot)
{{Политики на Република Македонија‎‎}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kamanja_referendum_2004.jpg|rightдесно|thumbмини|220x220п|Плакат за собирање 100.000 потписи за референдумот]]
 
'''Референдумот од 2004 година''' бил распишан со цел изјаснување на граѓаните во врска со новоусвоениот [[Закон за [[Административна поделба на Република Македонија|Закон]] за [[Административна поделба на Македонија|територијална поделба на Република Македонија]] и бил одржан на [[7 ноември]] [[2004]]. Согласно [[Уставот на Република Македонија]] и Законот за [[референдум]] и [[граѓанска иницијатива]] од 1998, а по барање на 180.545 граѓани на Република Македонија со право на глас, [[Собранието на Република Македонија]] го распишало задолжителниот референдум за територијалната организација на Република Македонија.
 
На референдумот мнозинството се искажало против новата територијална поделба, но референдумот не бил успешен поради тоа што не бил постигнат законски потребниот процент од 51% излезеност на вкупното население.
Меѓународната заедница исто така негативно се произнесе по референдумската иницијатива. Најгласни во тоа барањето беа [[САД]] кои два дена пред референдумот ја признаа Република Македонија под уставното име.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
 
* [[Избори во Република Македонија]]
* [[Територијална организација на Република Македонија]]
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.osce.org/mk/odihr/elections/fyrom/40863 Извештај на ОБСЕ/ОДИХР за Референдумот 2004]
* [http://www.izbori.gov.mk/referendum2004/default.php Официјална страница на Референдумот]