Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (2004)“

нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kamanja_referendum_2004.jpg|right|thumb|220x|Плакат за собирање 100.000 потписи за референдумот]]
'''Референдумот од 2004 година''' ебил распишан со цел изјаснување околуна ново-усвоениотграѓаните во врска со новоусвоениот [[Закон за [[Административна поделба на Република Македонија|Закон]] за [[Административна поделба на Македонија|територијална поделба на Република Македонија]] и ебил одржан на [[7 ноември]] [[2004]]. Согласно [[Уставот на Република Македонија]] и Законот за [[референдум]] и [[граѓанска иницијатива]] од 1998, а по барање на 180.545 граѓани на Република Македонија со право на глас, [[Собранието на Република Македонија]] го распишараспишало задолжителниот референдум за територијалната организација на Република Македонија.
 
На референдумот мнозинството се искажаискажало против новата територијална поделба, но референдумот не бешебил неуспешенуспешен поради тоа што не бешебил постигнат законски потребниот процент од 51% учествоизлезеност на вкупното население.
 
Иницијатор за собирање на потписите бешебил [[Светски македонски конгрес|Светскиот македонски конгрес]].
 
== Причини за референдумот ==
Анонимен корисник