Руско-јапонска војна: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Робот: Додава oc:Guèrra Russojaponesa)
сНема опис на уредувањето
 
== Текот на војната ==
Откако Русија го зела под закуп стратегискиот [[Порт Артур]] (денешен Љушун, Кина) и се проширила во [[Манџурија]], таа се соочила со силата на Јапонија во пораст. Кога Русија се откажала од нејзиниот договор со Јапонија да ги повлече нејзините трупи од Манџурија, јапонската флота ја напднала руската ескадра во Порт Артур и почнала да го опседнува градот во февруари 1904 година. Јапонските копнени сили ја отсекле руската армија од помошта од Порт Артур и ја потиснала назад кон Мукден (денешен [[Шенјанг]]). Засилената руска армија презела офанзива во октомври, но слабото воено раководење го отапило нејзиниот успех. По долгата јапонска опсада на Порт Артур во јануари 1905 година корумпираниот руски командант го предал гарнизонот без да се консултира со неговите офицери, и покрај доволните резерви и муниција за неговата продолжена одбрана. Тешките борби околу Мукден завршиле во март 1905 година со повлекувањето на руските трупи под команда на Алексеј Куропаткин. Одлучната поморска битка[[Битка кај ШушимаЦушима]] им ја дала на Јапонците улогата на диктирање на условите а Русите ги довеле на мировната маса.
 
== Последици ==