Разлика помеѓу преработките на „Денис Мењшов“

Одземени 238 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:Национален хронометарски првак (2012)
| updated = 1310 септемвримарт 20122013
}}
 
}}</ref> Завршил 4. на Тур. Третопласираниот [[Бернхард Кол]] бил дискалификуван за допинг, меѓутоа возачите не биле поместени за местото на Кол. Исто така, претходно Мењшов завршил 5. на [[Џиро д’Италија 2008|Џиро]].
 
[[Податотека:Denis Menchov 2.jpg|thumbмини|rightдесно]]
 
Во 2009 Мењшов го освоил [[Џиро д’Италија 2009|Џиро д’Италија]], со победи на етапите 5 и 12. И покрај падот во последниот километар на последната етапа, индивидуален хронометар низ улиците на [[Рим]], Мењшов ја задржал розовата маичка и го зголемил неговото водство за 21 секунди, победувајќи со 41 секунди над Италијанецот [[Данило ди Лука]].<ref>REUTERS 31 мај 2009. ''Russian Clinches Italian Bike Race.'' New York, NY: [http://www.nytimes.com/reuters/2009/05/31/sports/sports-uk-cycling-giro.html?_r=1&hp New York Times]</ref><ref>{{cite news|url=http://www.telegraph.co.uk/sport/othersports/cycling/5417780/Denis-Menchov-wins-Giro-dItalia.html|title=Денис Мењшов победил на Џиро д’Италија |date=2009-05-31 |work=The Telegraph |accessdate= 2009-06-03 | location=Лондон | first=Брендан | last=Галагер}}</ref>
=== Катјуша (2012–) ===
 
На крајот на 2011, Мењшов се преселил во руската екипа {{ct|KAT|2012|nolink=yes}} за сезоната 2012.<ref name="Menchov Katusha"/> Мењшов во сезоната 2012 се насочил на [[Тур де Франс 2012]], иако бил повреден на падовите. Исто така, Мењшов го освоил руското национално хронометарско првенство. Го започнал [[Тур де Франс 2012|Тур]] многу добро на осмото место на прологот, но поради здравствени проблеми, завршил само 15. на крајот на трката<ref>Velonews.com July 17, 2012. ''Што се случи со Мењшов?'': [http://velonews.competitor.com/2012/07/news/what-happened-to-denis-menchov_230213]</ref>. Потоа се насочил кон [[Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012|Летните олимписки игри 2012]], каде настапил за Русија на олимписката друмска трка и на индивидуалниот хронометар<ref>Официјална страница на Катјуша, 26 јули 2012. ''Возачи на Катјуша кои ќе учествуваат на Олимписките игри во Лондон 2012.'': [http://www.katushateam.com/2012/07/katusha-riders-will-take-part-in-2012-london-olympic-games/]</ref>. По Олимписките игри, Мењшов возел на [[Вуелта а Еспања 2012|Вуелта а Еспања]], каде ја освоил претпоследната етапа на Бола дел Мундо, откако го поминал [[Ричи Порт]].
 
== Достигнувања ==
: 1. Класика а лос Пуертос де Гвадарама
: 11. Краен пласман [[Тур де Франс 2003|Тур де Франс]]
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20px20п]] '''Пласман за млад возач'''
;2004
: 1. '''Краен пласман''' [[Трка околу Баскија]]
: 1. Етапа 1 [[Вуелта а Арагон]]
;2005
: 1. '''Краен пласман''' [[Податотека:Jersey red.svg|20px20п]] [[Вуелта а Еспања 2005|Вуелта а Еспања]]
::1. Етапа 1
::1. Етапа 9
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20px20п]] '''Комбиниран пласман'''
;2006
: 5. Краен пласман [[Тур де Франс 2006|Тур де Франс]]
::1. Етапа 4
;2007
: 1. '''Краен пласман''' [[Податотека:Jersey red.svg|20px20п]] [[Вуелта а Еспања 2007|Вуелта а Еспања]]
::1. Етапа 10
::1. '''Планински пласман'''
::1. [[Податотека:Jersey white.svg|20px20п]] '''Комбиниран пласман'''
: 2. Краен пласман [[Волта а Каталуња 2007|Волта а Каталуња]]
::1. '''Бодовен пласман'''
: 6. [[Класика де Сан Себастијан 2008|Класика де Сан Себастијан]]
;2009
: 1. '''Краен пласман''' [[Податотека:Jersey pink.svg|20px20п]] [[Џиро д’Италија 2009|Џиро д’Италија]]
::1. [[Податотека:Jersey red.svg|20px]] '''Бодовен пласман'''<ref>Награден по дисквалификувањето на првичниот победник [[Данило ди Лука]]</ref>
::1. Етапа 5
: 7. Краен пласман [[Џиро д’Италија 2011|Џиро д’Италија]]
;2012
: 1. [[Податотека:MaillotRusia.PNG|20px20п]] Национален хронометарски првак
: 1. Етапа 20 [[Вуелта а Еспања 2012|Вуелта а Еспања]]
: 4. Краен пласман [[Вуелта а Андалусија]]
;2013
: 4. Краен пласман [[Волта ао Алгарве]]
: 8. Гран Премио Чита ди Камаиоре
{{Palmares end}}
 
[[Категорија:Етапни победници на Вуелта а Еспања]]
[[Категорија:Победници на Вуелта а Еспања]]
 
[[be-x-old:Дзяніс Мяншоў]]
[[br:Denis Menchov]]
[[ca:Denís Nikolàievitx Menxov]]
[[cs:Denis Meňšov]]
[[da:Denis Mensjov]]
[[de:Denis Nikolajewitsch Menschow]]
[[en:Denis Menchov]]
[[es:Denís Menshov]]
[[eu:Denis Menxov]]
[[fr:Denis Menchov]]
[[gl:Denis Menchov]]
[[it:Denis Men'šov]]
[[he:דניס מנצ'וב]]
[[lb:Denis Nikolajewitsch Menschow]]
[[hu:Gyenyisz Nyikolajevics Menysov]]
[[nl:Denis Mensjov]]
[[ja:デニス・メンショフ]]
[[no:Denis Mensjov]]
[[pl:Dienis Mieńszow]]
[[pt:Denis Menchov]]
[[ru:Меньшов, Денис Николаевич]]
[[sr:Денис Мењшов]]
[[fi:Denis Menšov]]
[[sv:Denis Mensjov]]