Разлика помеѓу преработките на „Јајчник“

Одземени 1.309 бајти ,  пред 8 години
с
Bot: Migrating 69 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9631 (translate me)
с (r2.6.5) (Робот: Додава vi:Buồng trứng)
с (Bot: Migrating 69 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9631 (translate me))
Покрај оваа функција, јајчникот, исто така има и ендокрина функција. Негова задача е да во текот на целиот живот на жената произведува два специфични хормони (стероидни хормони):естроген и прогестерон. Естрогенот контирнуирано се ствара во текот на целиот живот на жената, а прогестеронот во текот на втората фаза на менструалниот циклус и во текот на бременоста.
Во климактериумот јајчникот ја прекинува својата функција на произведувач на јајни клетки, со што завршува и фертилниот период на жената. Јајчниците во понапереднатите години, во менопаузата, постепено закржлавуваат, се смалуваат и достигаат големина на семка од слива. Напоредно со тоа се намалува и лачењето на половите хормони во нив.
 
[[ar:مبيض]]
[[bn:ডিম্বাশয়]]
[[bg:Яйчник]]
[[bs:Jajnici]]
[[br:Vigell]]
[[ca:Ovari]]
[[cs:Vaječník]]
[[sn:Makandiro]]
[[cy:Ofari]]
[[da:Æggestok]]
[[de:Eierstock]]
[[dv:ބިސްރަވަ]]
[[et:Munasari]]
[[el:Ωοθήκη]]
[[en:Ovary]]
[[es:Ovario]]
[[eo:Ovario]]
[[eu:Obulutegi]]
[[fa:تخم‌دان]]
[[fr:Ovaire (anatomie)]]
[[ga:Ubhagán]]
[[gl:Ovario]]
[[ko:난소]]
[[hi:डिम्बग्रंथि]]
[[hr:Jajnik]]
[[io:Ovario]]
[[id:Ovarium]]
[[ie:Ovarium]]
[[is:Eggjastokkur]]
[[it:Ovaia]]
[[he:שחלה]]
[[jv:Ovarium]]
[[kk:Аналық без]]
[[ht:Ovè (plant)]]
[[ku:Endamên zayendî yên jinan]]
[[la:Ovarium]]
[[lv:Olnīca]]
[[lt:Kiaušidė]]
[[hu:Petefészek]]
[[ml:അണ്ഡാശയം]]
[[nl:Eierstok]]
[[ne:डिम्बाशय]]
[[ja:卵巣]]
[[nap:Spogna]]
[[no:Eggstokk]]
[[nn:Eggstokk]]
[[nov:Ovarie]]
[[pl:Jajniki]]
[[pt:Ovário]]
[[ro:Ovar]]
[[qu:Runtuchana]]
[[ru:Яичники]]
[[scn:Ovariu]]
[[simple:Ovary]]
[[sk:Vaječník]]
[[sl:Jajčnik]]
[[sr:Јајници]]
[[sh:Jajnici]]
[[fi:Munasarja]]
[[sv:Äggstock]]
[[tl:Bahay-itlog]]
[[ta:சூலகம்]]
[[te:అండాశయము]]
[[th:รังไข่]]
[[ti:ማሕደረ-እንቛቑሖ]]
[[tr:Yumurtalık]]
[[uk:Яєчник]]
[[vi:Buồng trứng]]
[[zh:卵巢]]