Разлика помеѓу преработките на „Чикаго (филм)“

Додадени 49 бајти ,  пред 13 години
внимание; оскар-шаблон
(Нова страница: Чикаго (анг. Chicago) е мјузикл од 2002 година издаден од Мирамакс филмс (анг. Miramax Films). Филмот првпат ...)
 
(внимание; оскар-шаблон)
{{внимание}}
 
 
Чикаго (анг. Chicago) е мјузикл од 2002 година издаден од Мирамакс филмс (анг. Miramax Films). Филмот првпат почнал да се прикажува на 27. јуни 2002 во ограничен број на градови, а пошироко почнал да се прикажува на 24. јануари
2003. Филмот, адаптација на сатиричниот театарски мјузикл, истражува теми на сјајот, гламурот и скандалот во Чикаго во ерата на џезот. Режисер и кореограф на филмот е Роб Маршал (анг. Rob Marshall), а адаптацијата за филм е напишана
водвиљ („Сиот тој џез“). После настапот, Велма е уапсена за убиство на нејзиниот неверен сопруг бидејќи спиел со нејзината сестра Вероника. Откако Рокси сфаќа дека Фред нема да и помогне да влезе во шоубизнисот, во момент на
бес таа го убива и се обидува дека го намести нејзиниот простодушен сопруг Ејмос (анг. Amos) (Џон К. Рајли). И покрај ова, полицијата не наседнува на трикот и Рокси е уапсена и испратена во затворот на округот Кук (анг. Cook County Jail).
 
 
 
{{ОскарФилм}}