Разлика помеѓу преработките на „Сјуник“

Додадени 39 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Брише ru:Сюник)
с
}}
 
'''Сјуник''' ([[Ерменски јазик|ерм.]] -Սյունիք, се преведува и како ''Сиуник'', ''Сивник'', или ''Сјуниг'') е најјужната провинција[[покраини наво Ерменија|покраина]] во [[Ерменија]]. Се граничи со [[Вајоц Ѕор]] на север, [[Азербејџан]]овата енклава [[Нахчиван]] на запад на исток, и [[Иран]] на југ. Главен град е [[Капан]]. Други поголеми и поважни градови се: [[Горис]], [[Сисиан]], [[Мегри]], [[Агарак]], и [[Дастакерт]].
 
Сјунике зелен, но сепак е планинска област. Најголеми реки тука се [[Мехри]], [[Вогџи]], и [[Воротан]]. Преку лето температурите можат да достигнат и до 50 °C,иако просечната температура е околу 22 °C. Границата со Нахчиван на запад е дефинирана со планината he [[Зангезур]].
 
== Историја ==
Исторички гледано, Сјуник е една од 15-те провинциипокраини на Ерменското Кралствокралство. Како стар предел, Сјуники до ден денешен ги има зачувано некогашните имиња кои се користат во секојдневието како '''СјуниаСјунија''', '''Сисакан''', и '''Зангеѕур'''. Најпознак предел од кулуролошки аспект е пределот со манастирот [[Татев манастир|Татев]]), кој е пребогат со древна историја.
 
== Види исто така ==