Воздух: Разлика помеѓу преработките

Одземени 13 бајти ,  пред 9 години
с
Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q719473 (translate me)
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Робот: Додава fy:Loft)
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q719473 (translate me))
Животните и човекот не можад да издржав без воздух повеќе од неколку минути. Растенијата, низ процесот фотосинтеза, се најголеми производители на кислород, потоа алгите во водата и фитопланктоните.
Опасноста од намалување на кислородот во воздухот се гледа во уништувањето на шумите и воз агадувањето на воздухот и на водите.
 
[[fy:Loft]]