Разлика помеѓу преработките на „Квебек“

Додадени 37 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=август 2010}}
'''Квебек''' ([[фр.]] ''Québec'') е [[покраини и територии во Канада|покраина]] во [[Канада]]. Тој е најголемата покраина во земјата по површина, а втора по големина административна единица по територијата [[Нунавут]]. Според населението, Квебек е втора најнаселена покраина, при што најголемиот број од жителите живее покрај или близу до реката [[Сент Лоренс (река)|Сент Лоренс]]. Главен град е [[Квебек (град)|Квебек]]. Главнината од населението има француско потекло. Службен јазик е [[француски јазик|францускиот]], а Квебек е единствената канадска покраина каде [[англиски јазик|англискиот]] не е официјален јазик на покраинско ниво. Во состав на Канада, Квебек влегува во [[1867]] година.
 
== Наводи ==
{{наводи}}