Разлика помеѓу преработките на „Квебек“

Додадени 119 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава kab:Kebek)
с
{{Без извори|датум=август 2010}}
'''Квебек''' ([[фр.]] ''Québec'') е провинција[[покраини и територии во Канада|покраина]] во [[Канада]]. Тој е најголемата провинцијапокраина наво Канадаземјата по површина, а втора по големина административна единица по територијата [[Нунавут]]. Според населението, Квебек е втора најнаселена провинцијапокраина, при што најголемиот број од жителите живее покрај или близу до реката [[Сент Лоренс (река)|Сент Лоренс]]. Главен град е [[Вил д Квебек]] (Квебек Сити). Главнината од населението има француско потекло. ОфицијаленСлужбен јазик е [[француски јазик|францускиот]], а Квебек е единствената канадска провинцијапокраина каде [[англиски јазик|англискиот]] не е официјален јазик на провинцископокраинско ниво. Во состав на Канада, Квебек влегува во [[1867]] година.
 
{{канада-гео-никулец}}
 
[[Категорија:Квебек| ]]
[[Категорија:Канадски провинцииПокраини и територии во Канада]]
[[Категорија:Поранешни колонии на Франција]]
 
{{Link FA|af}}