Разлика помеѓу преработките на „Њуфаундленд и Лабрадор“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{| border=1 align=right cellpadding=4 cellspacing=0 style="margin: 0 0 1em 1em; background: #f9f9f9; border: 1px #aaa solid; border-collapse: collapse; font-size: 95%;" width=300
|+<big><big>'''Њуфаундленд и Лабрадор, Канада'''</big></big>
| ''[[Ode to Newfoundland]]''
|-
| '''ПровинцијаленПокраински празник'''
| [[24 јуни]], Денот на откривањето
|-
 
'''Њуфаундленд и Лабрадор''' ([[Англиски јазик|англиски]]: -{Newfoundland and Labrador
}- / [[француски јазик|француски]]: -{Terre-Neuve-et-Labrador}-) е една[[покраини оди 10-тетеритории канадскиво провинцииКанада|покраина]] во [[Канада]]. Географски го сочинува островот [[Њуфаундленд]] и копненото подрачје [[Лабрадор]]. ПровинцијаПокраината поранодо 2001 г. се нарекувала само Њуфаундленд, акога одво [[2001]]името годинабил овојпридодаден денешени назив е официјаленЛабрадор. ПровинцијатеПокраината е позната по тоа што има свои сопствене дијалекти на [[Англиски јазик|англискиот]], [[Француски јазик|францускиот]] и [[Ирски јазик|ирскиот]] јазик.
Од економски аспект подрачјето е познато по рударство, но денес туризмот е доста развиен, благодарејќи на богатото историско индијанско и колонијално наследство.
 
!5 годишна <br /> % промена
!10 годишна <br /> % промена
!Позиција по<br />ПровинцииПокраини
|-
|1951 ||361,416 ||n/a ||n/a ||9