Мазендеран: Разлика помеѓу преработките

Додадени 67 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|ostan_name = مازندران <br /> مازرون
|loc_map = IranMazandaran.png
|capital = [[Сари (град)|Сари]]
|latd = 36.5656
|longd = 53.0588
|area = 23.701
|sub_provinces = 15
|languages= [[Мазандаранскимазандерански јазик|Табаријанскимазандерански]] (Мазандаранскитабарски), [[Фарсиперсиски јазик|персиски]]
}}
[[Податотека:Mazandaran Population history chart.gif|thumb|right|265px]]
 
 
'''Мазандаран''' ([[Мазандаранскимазандерански јазик|Табаријанскитабарски (мазандерански)]]:'' مازرون Māzerūn'', [[фарси]]:'' مازندران'', [[руски]] ''Мазендеран'') е [[покраини во Иран|покраина]] во [[Иран]]. Главен град е [[Сари (град)|Сари]].
 
== Население ==