Разлика помеѓу преработките на „Фарс“

Додадени 124 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
== Администартивна поделба ==
Фарс е сместен на југот на земјата и се граничи со [[Бушер (покраина)|Бушер]] на запад, [[Хормозган]] на југ, [[Керман (покраина)|Керман]] и [[Јазд (покраина)|Јазд]] на исток, [[Исфахан (покраина)|Исфахан]] на север и [[Кохкилуех и Бујер Ахмад]] на северозапад. Според последната територијалната поделба на Фарс изгледала вака:
[[Податотека:Fars-e.jpg|мини|десно|Карта на окрузите во Фарс]]
# [[Естахбан]]