Разлика помеѓу преработките на „Фарс“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
== Етмологија ==
Името '''Фарс''' води потекло од зборот '''[[Персијци]]''' (Персија) (староперсиски: ''Pārsa'').
 
[[Податотека:Takht-jamshid.jpg|лево|мини|300px|Рушевини на [[Персеполис]]]]
 
== Администартивна поделба ==
 
== Фарс во поезијата ==
[[Податотека:Takht-jamshid.jpg|лево|мини|300pxдесно|300п|Рушевини на [[Персеполис]]]]
<center>
{| id="toc" style="margin: 0 2em 0 2em;"