Разлика помеѓу преработките на „Фарс“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
== Администартивна поделба ==
Фарс е сместен на југот на земјата и се граничи со [[Бушер]] на запад, [[Хормозган]] на југ, [[Керман]] и [[Јазд]] на исток, [[Исфахан]] на север и [[Кохкилуех и Бујер Ахмад]] на северозапад. Според последната територијалната поделба на Фарс изгледашеизгледала вака:
[[Податотека:Fars-e.jpg|мини|десно|Карта на окрузите во Фарс]]
# [[Естахбан]]