Разлика помеѓу преработките на „Фарс“

Одземен 1 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Фарс''' (({{lang-fa|استان فارس}} ''{{transl|fa|Ostān-e Fārs}}'') е [[покраини во Иран|покраина во Иран]]. Се наоѓа во јужниот дел на земјата и главен град е [[Шираз]]. Има површина од 122.400 км². Во [[1996]], покраината имала 3,8 милиони жители, од кои 56,7% урбано, 41,0% рурално и 1,4% номадско население.