Разлика помеѓу преработките на „Фарс“

Одземени 134 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Името '''Фарс''' води потекло од зборот '''[[Персијци]]''' (Персија) (староперсиски: ''Pārsa'').
 
[[Податотека:Takht-jamshid.jpg|лево|мини|300px|РуинитеРушевини на [[Персеполис]]]]
 
[[Податотека:Takht-jamshid.jpg|лево|мини|300px|Руините на [[Персеполис]]]]
{{wide image|Parishan.jpg|1220px|Панорама на [[Бактијарско Езеро|Бактијарското Езеро]]}}
 
 
 
== Администартивна поделба ==