Разлика помеѓу преработките на „Трејси Чепмен“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox musical artist <!-- See Wikipedia:WikiProject Musicians -->
| Name = Трејси ЧепманЧепмен
| Img = Tracy Chapman at TED conference 2007 by jurvetson.jpg
| Img_capt = Трејси ЧепманЧепмен на ТЕД конференцијата 2007
| Img_size = 200px
| Landscape =
| Background = solo_singer
| Birth_name = Трејси ЧепманЧепмен
| Alias =
| Born = {{birth date and age|1964|3|30}}
}}
 
Трејси ЧепманЧепмен (родена [[30 Март]], [[1964]]) е американска пеачка-текстописец, најпозната со нејзините синглови “Fast Car”, Talkin' 'bout a Revolution”, Baby Can I Hold You” и Give Me One Reason”. Таа е мулти-платинест изведувач и е четири пати [[Греми]] наградена.
 
==Биографија==
Родена во [[Кливленд]], [[Охајо]], Трејси ЧепманЧепмен започнува да свири гитара и да пишува песни на единаесет годишна возраст. Примена е во „Подобра Шанса“ (A Better Chance), национален ресурс за идентифицирање, регрутирање и развој на водачи меѓу обоените надарени академски студенти, што на неа и овозможил да учи во Вудстер Скул во [[Конектикат]] и на крај е примена во [[Туфтс]] Универзитетот во [[Медфорд]], [[Масачусец]].
 
Во Мај 2004 Универзитетот Туфтс ја назначува за Почесен Доктор на Уметност за нејзиниот придонес како социално свесен и артистички докажан музичар.
 
ЧепмамЧепмен често настапува на добротвори пргоди против [[СИДА]] како amfAR(Американска Фондација за СИДА истражување) и AIDS/LifeCycle.
 
Иако ЧепманЧепмен никогаш јавно не расправала за нејзината сексуална определба, Писателката наградена со [[Пулицер]], Алис Вокер расправа за нејзината љубовна врска со ЧепманЧепмен во интервју за [[Гадриан]] на [[15 Декември]] [[2006]]. Таа разјаснува зошто не ја обелодениле нивната врска тоа време (средината на ’[[90тите]]), и вели „Врската беше слатка и прекрасна и јас комплетно уживав во неа и бев сосем вљубена, но тоа беше само наша работа и на никој друг“.
 
==Кариера==
 
За време на студиите, ЧепманЧепмен започнува да свири гитара по улиците и кафетериите во [[Кембриџ]], Масачусец. По дипломирањето, подпишува договор со Електра Рекордс и го издава Tracy Chapman албумот во [[1988]]. Критиката го прифаќа албумот и таа започнува турнеа, После настапот на концертот во чест на 70тиот роденден на [[Нелсон Мандела]], пренесуван на телевизија во Јуни 1988, песната “Fast Car” на ЧепманЧепмен започна издигнување по америчките топ листи, станувајќи Топ 10 поп хит на [[Billboard]] Hot 100. Следи “Talkin’ ‘bout a Revolution” на 75то место по кое следува “Baby Can I Hold You” кое се искачи до 48то место. Продажбата на албумоти оди добро преминувајќи во [[мулти-платинест]] и е награден со три Греми Награди, како и награда на ЧепманЧепмен за Најдобар Нов Изведувач. Покасно во 1988, ЧапманЧапмен е дел од светската турнеа на [[Амнести Интернешнал]], Човекови Права Сега!
Следниот албум Crossroads(1989) е со послаб комерцијален успех, сепак е прфатен од критиката и станува [[платинест]]. До [[1992]] албумот Matters of the Heart, ЧепманЧепмен го изведува пред мала и посветена публика. Додека четвртиот албум New Beginning од [[1995]] се покажува како успех продавајќи 3 милиони копии само во Америка. Во овој албум се наоѓа хитот “Give Me One Reason” кој во [[1997]] доби Греми за Најдобра Рок Песна и стана најуспешниот сингл на ЧепманЧепмен до денес. Следи албумот Telling Stories од [[2000]], во кој се вклучени повеќе [[рок]] од колку [[фолк]] звуци. Синглот “Telling Stories” масовно е пуштан по европските радио станици. Нејзиниот шетти албум Let It Rain од [[2002]] е основа за нејзината турнеа низ [[Европа]] и Аметика во [[2003]].
Where You Live, е седмиот студијски албум на ЧепманЧепмен издаден во септември [[2005]]. Мала кратка турнеа следи низ поголемите градови низ Америка во октомври и следи во Европа до крајот на годината. Турнеата “Where You Live” е продолжена и следната 2006 година, со 28 дати имајќи летни концерти во Германја, Италија, Франција, Шведска, Норвешка, Велика Британија, Русија и други.
==Бенд==
Од летото 2006:
*Трејси ЧепманЧепмен – [[вокал]], [[гитара]], [[хармоника]]
*Џо Гор – [[гитара]], [[клавиатура]]
*Квин – [[тапани]], [[чинели]]
23

уредувања