Разлика помеѓу преработките на „Папуа Нова Гвинеја“

Додадени 322 бајти ,  пред 7 години
с
 
=== Региони ===
[[Податотека:Papua New Guinea regions.png|мини|300п|Региони на Папуа Нова Гвинеја
{{легенда|#DA7E14|Планински регион}}
{{легенда|#57A82C|Островски регион}}
{{легенда|#574F97|Момасе}}
{{легенда|#DA257F|Папуа}}
]]
Земјата се дели на четири региони, кои играат значајна улога во секојдневниот живот. Неретко според нив се води организацијата на владините служби, подрачјата на стопанисување, спортските натпревари, па дури и политичките игри. Кај населението има силно чувство на регионална припадност, и постојат сериозни меѓурегионални соперништва. Честопати министрите и другите функционери се назначуваат од сите региони за да се запази рамнотежата.