Разлика помеѓу преработките на „Папуа Нова Гвинеја“

Додадени 5.050 бајти ,  пред 8 години
с
с (Замена на Image:Coat_of_arms_of_Papua_New_Guinea.svg со Image:Emblem_of_Papua_New_Guinea.svg (од страна на Logan поради: File renamed: [[commons:COM:FR#reasons|File renaming cr...)
 
== Административна поделба ==
{{MainГлавна|Административна поделба на Папуа Нова Гвинеја}}
 
[[Папуа Нова Гвинеја]] е поделена на 4 региони, кои опфаќаат 20 [[покраина|покраини]], еден автономен регион ([[Бугенвил (автономен регион)|Бугенвил]]) и еден [[Национален престолнински округ (Папуа Нова Гвинеја)|национален престолнински округ]]. Папуа Нова гвинеја не е федерација од покраини, туку [[унитарна држава]], каде покраините се потчинети на централната власт.
Папуа Нова Гвинеја е поделена на четири [[Региони на Папуа Нова Гвинеја|региони]], кои не се прва административна поделба, туку се важен фактор од социјален и трговски аспект.
 
===Покраини===
Државата има 20 [[Покраини во Папуа Нова Гвинеја|покраини]]: 18 покраини, автономен регион Бугенвил и област на главниот град.
[[Податотека:Papua new guinea provinces (numbers) 2012.png|мини|десно|420п|Карта на покраините во Папуа Нова Гвинеја]]
Еве список на покраините во земјата:<ref>[http://www.pngembassy.org/statistics.html Статистики за Папуа Нова Гвинеја] {{en}}</ref>
 
<br clear=left>
{|
{| class="wikitable sortable"
|
!Бр.
# [[Централна покраина (Папуа Нова Гвинеја)|Централна]]
!Покраина
# [[Симбу (покраина)|Симбу]]
!Админ. центар
# [[Истерн Хајлендс (Папуа Нова Гвинеја)|Истерн Хајлендс]]
!Површина<br>(км²)
# [[Источна Нова Британија]]
!Население
# [[Источен Сепик]]
!Густина<br>(жит/км²)
# [[Енга (покраина)|Енга]]
!Регион
# [[Заливска покраина|Залив]]
|-
# [[Маданг (покраина)|Маданг]]
|1
# [[Манус (покраина)|Манус]]
|[[Централна покраина (Папуа Нова Гвинеја)|Централна]]
# [[Милне Беј (покраина)|Милне Беј]]
|[[Порт Морсби]]
|
|align="right"|29.500
<ol start=11>
|align="right"|183.153
<li>[[Моробе (покраина)|Моробе]]
|align="right"|6,21
<li>[[Нова Ирска (покраина)|Нова Ирска]]
|[[Папуа (регион)|Папуа]]
<li>Северна ([[Оро (покраина)|покраина Оро]])
|-
<li>[[Бугенвил (покраина)|Бугенвил (автономен регион)]]
|2
<li>[[Саутерн Хајлендс (покарина)|Саутерн Хајлендс]]
|[[Симбу]]
<li>[[Западна покраина (Папуа Нова Гвинеја)|Западна покраина]]
|[[Кундијава]]
<li>[[Вестерн Хајлендс (покраина)|Ветсрен Хајлендс]]
|align="right"|6.100
<li>[[Западна Нова Британија]]
|align="right"|258.776
<li>[[Западен Сепик]]
|align="right"|42,42
<li>[[Област на националниот главен град (Папуа Нова Гвинеја)|Област на главниот град]]
|[[Планински регион (Папуа Нова Гвинеја)|Планински]]
</ol>
|-
|width="315" style="vertical-align: middle;"|
|3
[[Податотека:Papua new guinea provinces (numbers).png|десно|300px|Покраини на Папуа Нова Гвинеја]]
|[[Источна планинска покраина Папуа Нова Гвинеја|Источна планинска]]
|[[Горока]]
|align="right"|11.200
|align="right"|429.480
|align="right"|38,35
|[[Планински регион (Папуа Нова Гвинеја)|Планински]]
|-
|4
|[[Источна Нова Британија]]
|[[Кокопо]]
|align="right"|15.500
|align="right"|220.035
|align="right"|14,20
|[[Островски регион (Папуа Нова Гвинеја)|Островски]]
|-
|5
|[[Источен Сепик]]
|[[Вевак]]
|align="right"|42.800
|align="right"|341.583
|align="right"|7,98
|[[Момасе]]
|-
|6
|[[Енга]]
|[[Вабаг]]
|align="right"|12.800
|align="right"|289.299
|align="right"|22,60
|[[Планински регион (Папуа Нова Гвинеја)|Планински]]
|-
|7
|[[Заливска покраина (Папуа Нова Гвинеја)|Заливска]]
|[[Керема]]
|align="right"|34.500
|align="right"|105.050
|align="right"|3,04
|[[Папуа (регион)|Папуа]]
|-
|8
|[[Маданг (покраина)|Маданг]]
|[[Маданг]]
|align="right"|29.000
|align="right"|362.085
|align="right"|12,49
|[[Момасе]]
|-
|9
|[[Манус (покраина)|Манус]]
|[[Лоренгау]]
|align="right"|2.100
|align="right"|43.589
|align="right"|20,76
|[[Островски регион (Папуа Нова Гвинеја)|Островски]]
|-
|10
|[[Милн Беј]]
|[[Алотау]]
|align="right"|14.000
|align="right"|209.054
|align="right"|14,93
|[[Папуа (регион)|Папуа]]
|-
|11
|[[Моробе]]
|[[Лае]]
|align="right"|34.500
|align="right"|536.917
|align="right"|15,56
|[[Момасе]]
|-
|12
|[[Нова Ирска (покраина)|Нова Ирска]]
|[[Кавиенг]]
|align="right"|9.600
|align="right"|118.148
|align="right"|12,31
|[[Островски регион (Папуа Нова Гвинеја)|Островски]]
|-
|13
|[[Оро (покраина)|Оро]]
|[[Попондета]]
|align="right"|22.800
|align="right"|132.714
|align="right"|5,82
|[[Папуа (регион)|Папуа]]
|-
|14
|[[Бугенвил (автономен регион)|Бугенвил]] (авт. регион)
|[[Арава]]
|align="right"|9.300
|align="right"|175.053
|align="right"|15,18
|[[Островски регион (Папуа Нова Гвинеја)|Островски]]
|-
|15
|[[Јужна планинска покраина (Папуа Нова Гвинеја)|Јужна планинска]]
|[[Менди]]
|align="right"|15.100
|align="right"|360.318
|align="right"|23,86
|[[Планински регион (Папуа Нова Гвинеја)|Планински]]
|-
|16
|[[Западна покраина (Папуа Нова Гвинеја)|Западна]]
|[[Дару]]
|align="right"|99.300
|align="right"|152.067
|align="right"|1,53
|[[Папуа (регион)|Папуа]]
|-
|17
|[[Западна планинска покраина (Папуа Нова Гвинеја)|Западна планинска]]
|[[Маунт Хаген]]
|align="right"|4.300
|align="right"|254.227
|align="right"|59,12
|[[Планински регион (Папуа Нова Гвинеја)|Планински]]
|-
|18
|[[Западна Нова Британија]]
|[[Кимбе]]
|align="right"|21.000
|align="right"|184.838
|align="right"|8,80
|[[Островски регион (Папуа Нова Гвинеја)|Островски]]
|-
|19
|[[Сандаун]]
|[[Ванимо]]
|align="right"|36.300
|align="right"|185.790
|align="right"|5,12
|[[Момасе]]
|-
|20
|[[Национален престолнински округ (Папуа Нова Гвинеја)|Национален престолнински округ]]
|[[Порт Морсби]]
|align="right"|240
|align="right"|252.469
|align="right"|1051,95
|[[Папуа (регион)|Папуа]]
|-
|21
|[[Хела]]
|[[Тари]]
|align="right"|10.500
|align="right"|185.947
|align="right"|17,71
|[[Планински регион (Папуа Нова Гвинеја)|Планински]]
|-
|22
|[[Џивака]]
|[[Мињ]]
|align="right"|4.800
|align="right"|185.641
|align="right"|38,68
|[[Планински регион (Папуа Нова Гвинеја)|Планински]]
|}
 
=== Региони ===
Земјата се дели на четири региони, кои играат значајна улога во секојдневниот живот. Неретко според нив се води организацијата на владините служби, подрачјата на стопанисување, спортските натпревари, па дури и политичките игри. Кај населението има силно чувство на регионална припадност, и постојат сериозни меѓурегионални соперништва. Честопати министрите и другите функционери се назначуваат од сите региони за да се запази рамнотежата.
 
Четирите региони се:
 
*[[Папуа (регион)|Папуа]]
*[[Планински регион (Папуа Нова Гвинеја)|Планински]]
*[[Момасе]]
*[[Островски регион (Папуа Нова Гвинеја)|Островски]]
 
== Економија ==