Разлика помеѓу преработките на „Ирак“

Додадени 1.862 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Менува av:ГӀиракъav:ГIиракъ)
с
 
== Административна поделба ==
{{MainГлавна|Административна поделба на Ирак}}
[[Податотека:Iraqi Governorates mk.svg|thumbмини|leftденсо|200px|Административна поделбаКарта на покраините во Ирак.]]
Ирак е поделен на 18 [[покраини во Ирак|покраини]] ({{lang-ar|محافظات}}, „[[мухафаза|мухафази]]“). Покраините потоа се делат на окрузи (кади), а тие пак, на подокрузи.
 
{{div col}}
*[[Анбар]] (الأنبار)
*[[Арбил Province|Арбил]] (أربيل)
*[[Багдад (покраина)|Багдад]] (بغداد)
*[[Басра (покраина)|Басра]] (البصرة)
*[[Вавилон (покраина)|Вавилон]] (بابل)
*[[Васит (покраина)|Васит]] (واسط)
*[[Дахук (покраина)|Дахук]] (دهوك)
*[[Ди Кар]] (ذي قار)
*[[Дијала (покраина)|Дијала]] (ديالى)
*[[Кадисија (покраина)|Кадисија]] (القادسية)
*[[Карбала (покраина)|Карбала]] (كربلاء)
*[[Киркук (покраина)|Киркук]] (التاميم)
*[[Мајсан]] (ميسان)
*[[Мутана]] (المثنى)
*[[Наџаф (покраина)|Наџаф]] (النجف)
*[[Нинива (покраина)|Нинива]] (نينوى)
*[[Саладин (покраина)|Саладин]] (صلاح الدين)
*[[Сулејманија (покраина)|Сулејманија]] (السليمانية)
{{div col end}}
 
===Ирачки Курдистан===
 
Ирак од 2005 г. ја признава автономијата на регионот [[Ирачки Курдистан]] (Јужен Курдистан), чие подрачје навлегува во покраините Арбил, Дахук и Сулејманија. Непосредната власт врз извесни делови од регионот е сè уште предмет на спор помеѓу овие две управи.
 
== Економија ==