Разлика помеѓу преработките на „Улрих Цвингли“

Додадени 109 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
 
 
Во [[1531]] година алијансата на Улрих Цвингли подготвила штрајк со глад против католичката црква,меѓутоа обидот бил без успех бидејќи движењето не било доволно подготвено во Цирих.Улрих Цвингли бил убиен на возраст од 47 години.
 
 
[[Категорија:Реформација]]
[[Категорија:Познати Швајцарци]]