Разлика помеѓу преработките на „Ден на вљубените“

Додадени 3 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.228 (разговор), вратено на последната верзија на Hoo man)
с
Во Гватемала е познато како „''Día del Cariño''“ ( Денот на приврзаноста).
Во Бразил,„''Dia dos Namorados''“(лат.„Денот на заљубените“ или „''Денот на момчињата/девојчињата''“)се прославува на 12 Јуни,кога двојките разменуваат подароци,чоколади,картички и цветни букети.Овој ден е веројатно избран затоаа што е денот пред „''Festa junina ''“(Ден на св.Антони),познат како светиот брак,кога традиционално многу осамени жени изведуваат славни ритуали,наречени ''simpatias''(симпатии),за да најдат добар сопруг или дечко.Денот Св.Валентин на 14 Февруари воопшто не се прославува,главно од културни и комерцијални причини,откако обично се паѓа малку пред или после Карневалот,голениот одржуван празник во Бразил-долго почитуван како празник на сексот и развратноста од многу во земјата кој може да се најде каде било од раниот Февруари до раниот Март.
Во Венецуела,во 2009 год, претседателот Хуго[[Уго Чавез]] рече на состанок на неговите подржувачи за гласањето на претстојниот референдум на 15 Февруари дека „од 14-ти нема да постои време за правење ништо,ништо или следното за ништо...можеби мал бакнеж или нешто многу површно“,тој им препорача на луѓето да прославуваат недела на љубовта после гласањето на реферндумот.
Повеќето од Јужна Америка „''Día del Amor y la Amistad''“ и „''Amigo secreto''“(Таен пријател) се доста славни и обично заедно прославувани на 14 Февруари(еден исклучок е Колумбија,каде се слави секоја трета сабота од Септември).Последново се сосоти од случајно доделување на секој учесник примател на кој се дава анонимен подарок(сличен на традициите на Божик на тајниот Дедо Мраз).