Разлика помеѓу преработките на „Демократски социјализам“

с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Брише nl:Democratisch socialisme (deleted))
с
По крахот на комунистичките системи во СССР и Источна Европа, повеќе западни комунистички партии преминаа на демократско-социјалистички позиции, или пак ги зацврстија истите, ослободувајќи се од последните комунистички рецидиви.
 
По доаѓањето на [[ХугоУго Чавез]] на власт во [[Венецуела]] во [[1998]], а особено по неуспешниот воен удар од [[2002]], Венецуела тргна во насока на изградба на социјалистички систем, кој има многу заедничко со демократско-социјалистичките визии.
 
Во Република Македонија, Социјалистичка партија на Македонија по статут, програма и платформа од своето постоење па до денес се декларира себеси за демократско социјалистичка партија.