Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

Додадени 65 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Анж-Жак Габриел на Анж Жак Габриел)
с
* [[Плоштад Конкорд]] (како плоштад „Луј XV“, 1772);
* [[Француска морнарица|Адмиралштабот]] на Франција, на плоштадот Конкорд (1775);
* ХотелотЗданието [[Кријон]], на плоштадот Конкорд.
 
== Поврзано ==
{{Ризница-врска|Ange-Jacques Gabriel}}
* [http://www.greatbuildings.com/architects/Ange-Jacques_Gabriel.html Анж Жак Габриел] - „Great Buildings Online“ {{en}}
 
 
{{нормативна контрола|VIAF=32297598}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Габриел, Анж Жак}}
[[Категорија:Француски архитекти]]
[[Категорија:Родени во 1698 година]]
[[Категорија:Починати во 1782 година]]
[[Категорија:Парижани]]
[[Категорија:ФранцускиПочинати архитективо 1782 година]]
 
[[ar:جاك آنج جابرييل]]