Разлика помеѓу преработките на „Расејување“

Додадени 10 бајти ,  пред 13 години
с
The file Image:Simple_difussion_in_cell_membrane.svg has been replaced by Image:Scheme_simple_diffusion_in_cell_membrane-en.svg by administrator commons:User:Siebrand: ''Was in category "Duplicate", exact duplicate''. ''[[m:User:Common
с (Бот Мења: uk:Дифузія)
с (The file Image:Simple_difussion_in_cell_membrane.svg has been replaced by Image:Scheme_simple_diffusion_in_cell_membrane-en.svg by administrator commons:User:Siebrand: ''Was in category "Duplicate", exact duplicate''. ''[[m:User:Common)
[[Image:Simple difussion in cell membraneScheme_simple_diffusion_in_cell_membrane-en.svg|right|thumb|310px|Шематски приказ на ефектите од дифузијата низ клеточната мембрана.]]
'''Дифузија''' ([[Латински јазик|латински]]: duo-два и fussia-спојување) претставува процес на движење на [[молекул]]и и [[јон]]и од област со повисока [[концентрација]] кон област со пониска концентрација се додека не се изедначат концентрациите од двете области (средини). Најчесто се среќаваме со дифузија на два [[раствор]]и, иако има и дифузија меѓу [[гас]]ови. При дифузијата меѓу раствори, дифундираат и молекулите и јоните на [[Растворена материја|растворената материја]] и оние на [[растворувач]]от.